• KoloBEH vody

• 23.10.2023 08:38
        • 27.3.2023
        • Vedeli ste, že aj divadlo má svoj sviatok? Oslavuje ho každý rok, presne 27. marca. A aká by to bola oslava bez divadelného predstavenia? Práve v tento deň k nám zavítalo Divadlo na hojdačke so svojím autorským predstavením pre deti z tried z hlavnej budovy, KoloBEH vody.

Medardova kvapka 40 dní kvapká, vraví azda najpopulárnejšia ľudová pranostika. Nám však vôbec nepršalo, ale zato sme sa zoznámili s kvapkou Medardou – zdatnou pretekárkou v Kolobehu vody. Zahrala nám všetko  o jej veľkej ceste svetom, aj o tom ako pomáhala živým tvorom aj neživej prírode.

Kvapka Medarda putuje svetom vo veľkých vodných pretekoch. Je veľká favoritka na víťazstvo. Cestou postupne príde na to, že pomoc živým tvorom je dôležitejšia, než prvenstvo v súťaži. A tak umýva, polieva kvety, poháňa vodný mlyn, uhasí nielen smäd, ale aj požiar. Síce nakoniec vodné preteky nevyhrá, ale cennejšia než všetky kovy, je medaila za pomoc druhým. Koho z ríše rastlín a zvierat na svojej ceste stretne? Zistili sme vo veselom predstavení s pesničkami.

Scenár predstavenia ponúkol ideálnu možnosť, ako oživiť predmety, či dokonca prírodné úkazy. S edukačným zámerom pre najmenšieho diváka zapracovali herci do témy inscenácie nielen silné environmentálne, ale aj humanistické odkazy. Je našim primárnym cieľom byť vždy prvý? Uprednostníme seba, alebo víťazstvá vymeníme za radosť z pomoci blížnemu?